DOLAR 27,4734
EURO 29,0419
ALTIN 1.632,66
BIST 8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27°C
Az Bulutlu
İzmir
27°C
Az Bulutlu
Pts 27°C
Sal 27°C
Çar 27°C
Per 27°C

TRAFİK SİGORTASI HAYVAN KAZALARINDA VETERİNER MASRAFINI KARŞILAR MI ?

TRAFİK SİGORTASI HAYVAN KAZALARINDA VETERİNER MASRAFINI KARŞILAR MI ?
30.01.2022
499
A+
A-

TRAFİK SİGORTASI HAYVAN KAZALARINDA VETERİNER MASRAFINI KARŞILAR MI?

Günümüzde sıkça yaşanan trafik kazalarının mağduru kimi zaman hayvanlar olmaktadır. Böyle bir durumda bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücünün 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 21.maddesi gereğince onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorunda olduğu hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla trafik kazası sonucu bir hayvana çarpan sürücülere yasa ile bir yükümlülük getirilmiştir. Ancak ilgili maddede hayvanın tedavi masraflarının karşılanmasına yönelik bir düzenlemeye yer verilmemiştir. 

Konuyu trafik sigortası yönünden ele alacak olursak; hayvanların zarar gördüğü kazalardan sonra sigorta şirketleri sahipli hayvanların masraflarını karşılamakta ancak sahipsiz sokak hayvanlarının masraflarını karşılama noktasında sorumluluk almamaktadır. Oysaki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda bütün hayvanların eşit doğduğu ve sahipsiz hayvanların da tıpkı sahipli hayvanlar gibi yaşamlarının desteklenmesi gerektiği belirtilmektedir. Ancak ne yazık ki sigorta şirketleri sahipsiz hayvanların Trafik Sigortası Genel Şartlarına göre teminat dışında kaldığından bahisle bu yöndeki başvuru ve talepleri reddetmektedir.

Sigorta şirketlerinin bu tutumunu haksız bulan Sigorta Tahkim Komisyonu 2016 yılında emsal niteliğinde bir karar vermiştir. Bu karara göre, başvurucu seyir halinde iken bir kediye çarparak yaralanmasına sebep olmuş, akabinde kediyi tedavi ettirip tedavi masraflarını trafik sigortasından talep etmiştir. Ancak talebinin reddedilmesi üzerine uyuşmazlığı Sigorta Tahkim Komisyonu’na taşıyan başvurucunun talebi yerinde görülmüş ve trafik sigortasının, işletenin kusuru nedeniyle verdiği zararları karşılamasının esas olduğu, sigortacının sigortalının kusuru oranında tazminat tutarına katılması gerektiği gerekçeleri ile Hayvan Koruma Kanunu ve Karayollları Trafik Kanunu ilgili maddelerini de esas alarak, başvuranın sokak kedisi için yaptığı tedavi masraflarının sigorta şirketi tarafından ödenmesi gerektiğine karar vermiştir.

Söz konusu Sigorta Tahkim Komisyonu kararı emsal teşkil etmekte ise de kararın bağlayıcı olmadığını belirtmekte fayda vardır. Bu sebeple sahipli/sahipsiz ayrımı yapılmaksızın olası bir kazada yaralanan bir hayvanın tedavi giderlerinin trafik sigortası tarafından karşılanacağı konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Böylece sigorta şirketlerinin sahipsiz hayvanların tedavi giderlerinin teminat dışı olduğu yönündeki savunmaları bertaraf edilebilecek, aracıyla bir hayvana çarparak yaralanmasına neden olan sürücülerin de tedavi masraflarından çekinerek hayvanı olay mahallinde bırakmalarının önüne geçilmiş olacaktır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki, yaralı ve sahipsiz hayvanların tedavilerini ücretsiz olarak gerçekleştiren belediyeler mevcuttur. Yaralanan hayvanın tedavisi için bulunulan ilin yahut ilçenin belediye veterinerlik birimleriyle iletişime geçilmesi de alternatif bir yol olacaktır. Ancak acil bir müdahale sebebiyle en yakın veterinere gidilmesi durumunda ise gerekli ödemeler yapıldıktan sonra fatura ve diğer gerekli evraklarla, emsal niteliğinde olan karara da atıf yaparak trafik sigortasına başvurmak mümkündür.

Av. Meryem Mahur ÖZDARENDELİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.